flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок і підстави звернення громадян до суду при реалізації ними виборчих прав

01 серпня 2012, 16:56
Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів» право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ведення Реєстру, який зобов’язаний невідкладно надати відповідь на запит суду. Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців, подане виборцем до дільничної виборчої комісії не пізніш як за п’ять днів до дня голосування, негайно направляється до відповідного органу ведення Реєстру. У день голосування зміни до уточнення списку виборців можуть вноситися виключно на підставі рішення суду.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 КАС України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Постанова суду щодо внесення змін у списки виборців виконується негайно.
Як ми бачимо, закон дозволяє щодо уточнення списку виборців звернутися в суд. Але Вам, як виборцям простіше і легше звертатися безпосередньо до відділу ведення Державного реєстру виборців. До речі, шановні виборці, звертатися до даного відділу можна вже сьогодні, не чекаючи виборів. Щоб не залишитися осторонь від виборів, і щоб Ваше ім'я було вписане у списки виборців потрібно зовсім небагато — перевірити себе і своїх близьких у цих списках. Як було вже зазначено вище, у реєстрі виборців це можна зробити вже сьогодні. Тим самим Ви зробите свій вклад у належне проведення виборів.
 
Автор:
Голова Білопільського районного суду
О.І. Терещенко