Проект «День відкритих дверей» започатковано Білопільським районним судом з 30 листопада 2011 року. В рамках даного проекту кожного року учні навчальних закладів міста знайомляться з історією створення, будівлею та особливостями роботи місцевого суду.
Про проведення даного заходу судом проінформовано громадськість шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційній веб-сторінці суду, а також було проінформовано один із загальноосвітніх закладів району.
8 листопада 2013 року в черговий раз Білопільський районний суд відкрив двері молоді Білопільщини. Цього разу День відкритих дверей суду відбувся у рамках проведення в Україні „правового тижня”.
На захід прибули учні 9-11 класів Білопільського НВК: ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ №3 у супроводі класних керівників: Серьогіної Л.В., Рибалки Т.В. та Дідусенко Н.В.
З привітальним словом до дітей звернулась керівник апарату суду Порічанська О.І., яка і ознайомила присутніх із планом заходу. Програма проведення Дня відкритих дверей включала в себе екскурсію Будинком Правосуддя: огляд робочих кабінетів, залів судових засідань, бібліотеки суду, архіву та канцелярії, ознайомлення з діяльністю суду, роботою працівників апарату суду та бесіда з головою суду, на якій можна було поставити запитання, що цікавили школярів. На захід також були запрошені гості – начальник кримінально-виконавчої інспекції Демченко С.І. та фахівець із соціальної роботи Білопільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дружченко Т.В. Керівник апарату суду ознайомила дітей також і з історією суду, надала для ознайомлення справи Улянівського народного суду.
Співробітник судової міліції «Грифон» Величко В.С., до обов’язків якого входить забезпечення безпеки працівників суду, розповів присутнім про що слід пам`ятати під час перебування в суді, як поводити себе під час слухання справи, які існують негативні наслідки порушення правил поведінки в суді.
Помічник судді Рудь Я.В. розповів про місцевий суд як ланку в системі судоустрою України та ознайомив присутніх зі структурою суду, повноваженнями голови суду та керівника апарату суду.
Судовий розпорядник Кисла Ю.М. розповіла школярам про Феміду, її походження та атрибути.
Після інформативних доповідей керівник апарату суду Порічанська О.І. провела учасникам екскурсію приміщенням суду. Ознайомлення з приміщенням суду розпочалося із залів судових засідань, де помічник судді Шматенко С.С. докладно розказала присутнім про облаштування залів судових засідань.
З бібліотекою суду дітей ознайомив консультант суду Свердличенко Д.В. Він розповів дітям про те, в якій з галузей права використовується той чи інший кодекс.
Після чого діти попрямували в кабінет старшого секретаря суду Подибайло Л.М., яка ознайомила учнів з роботою автоматизованої системи документообігу суду та учні мали змогу побачити на прикладі функціонування комп’ютерної програми «Д-3» в Білопільському районному суді. Від секретаря суду Могиленець М.М. присутні дізналися про основні завдання канцелярії суду та функціональні обов'язки її працівників, про порядок реєстрації цивільної справи, порядок ведення обліково-статистичних карток, порядок звернення до виконання судових рішень.
До архіву суду гостинно запросила архіваріус Проценко О.В. Дітям не лише було повідомлено про порядок зберігання справ в архіві, але й надано для огляду деякі справи, датовані 1945-1947 р.р., які на той час оформлялися чорнилами на топографічних мапах (газетах) з певним діалектом відповідно історичного часу.
За допомогою головного спеціаліста з інформаційних технологій Крохмального О.Г. та помічника судді Пушкалової І.В. дітям було продемонстровано новітні технічні можливості ведення судових процесів – систему відеоконференцзв’язку.
Останнім заходом дня відкритих дверей була зустріч з головою суду Терещенко О.І., начальником Білопільської кримінально-виконавчої інспекції Демченко С.І. та фахівцем із соціальної роботи Білопільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дружченко Т.В.
Голова суду пояснила школярам їх права та обов’язки. Окремо Ольга Іванівна відмітила з якого моменту настає кримінальна відповідальність та про наслідки вчинення кримінального правопорушення неповнолітніми, пояснила школярам відповідальність за вчинення адміністративних проступків, зокрема, що стосуються хуліганства. Відбулася також розмова щодо недоліків та переваг української системи судочинства в порівнянні з системами інших країн. Крім цього, голова суду показала дітям і обов’язкову атрибутику судді: справжню суддівську мантію з нагрудним знаком.
По завершенню бесіди Ольга Іванівна побажала школярам наполегливо вчитися та здобути відповідні знання.
Начальник Білопільської кримінально-виконавчої інспекції Демченко С.І. розповіла про установи виконання покарань в Україні, а також про порядок відбування неповнолітніми покарань, не пов’язаних з позбавленням волі.
Фахівець із соціальної роботи Білопільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дружченко Т.В. провела коротку лекцію про злочинність та правопорушення.
У фінальній частині керівник апарату суду Порічанська О.І. від імені всього колективу побажала всім присутнім школярам успіхів в навчанні, наголосивши, що людина, яка ставить перед собою мету, обов’язково її досягає.
На згадку про проведений захід дітям було подаровано кишенькові календарики із зображенням Будинку Правосуддя.
У всіх учасників заходу від цієї зустрічі залишилося багато вражень та позитивних емоцій. Екскурсія для школярів виявилася пізнавальною та цікавою.
Керівник апарату суду
О.І. Порічанська
Дехто із школярів поділився з нами своїми враженнями.
Хусейн Богдан, учень школи:
«8 листопада ми з моїми однокласниками та ще з трьома іншими класами відвідали Білопільський районний суд. Нам розповіли про правила поведінки в суді і коли цей суд заснували. На ІІ поверсі ми відвідали бібліотеку суду. Нам показували мантії судді, те як вони виглядають зараз і якими були в минулому. В одній із залів судового засідання ми побачили ґрати для підсудних. Я дійшов висновку, що краще не робити нічого злочинного, щоб не опинитися на лаві підсудних.»
Савчук Наталія, учениця 9 класу:
«Під час екскурсії до Білопільського районного суду ми дізналися про послідовність дій для подання скарги та необхідні документи для неї. Особисто мене вразив архів суду та справи, які зберігаються в ньому, особливо ті справи, які ще були датовані під час існування УРСР. Дуже сподобалася екскурсія до залів судових засідань з ґратами для підсудних. Вразило застосування нових технологій в судовому засіданні…»
Єрмаков Максим, учень школи:
«…Нам розповідали як ведуться судові засідання, як ведеться документація в суді. Особисто мені було цікаво слухати розповіді працівників суду про їхні функціональні обов’язки. Ще ми відвідали архів суду, де зберігаються усі справи, що розглядалися судом.. Мені дуже сподобалася екскурсія в суд, тому що я ніколи там не був і мені завжди було цікаво побачити, як там працюють.»
Стремоухов Денис, учень школи:
«Білопільський районний суд запросив мою школу на День відкритих дверей. У суді я був вперше. В приміщенні суду було цікаво. Я дізнався дуже багато про закони та як вносяться до них зміни. Під час екскурсії я дізнався скільки в суді залів судових засідань, як ведуться справи та як вони зберігаються в архіві. Ми вдячні працівникам суду за те, що вони провели для нас екскурсію.»
Зуєнко Анастасія, учениця 10 класу:
«8 листопада 2013 року учні 9-11 класів відвідали Білопільський районний суд. Нас зустріли працівників суду, які провели до залу судового засідання. Нам розповідали про права та обов’язки неповнолітніх. Також ми завітали до судової бібліотеки та архіву, де побачили багато цікавого. Ми спілкувалися з головою суду, яка показала нам мантію і розповіла багато цікавого. У кінці екскурсії нам подарували календарики. Потім ми сфотографувалися на згадку з працівниками суду. Було цікаво!»
Хоменко Альона, учениця 10 класу:
«…Мені було цікаво відвідати День відкритих дверей суду. Завітавши до суду, ми
побували в залах судових засідань, бібліотеці, архіві, познайомилися з працівниками суду. Нам розповіли, яку кримінальну відповідальність несуть повнолітні і неповнолітні особи. Також ми побачили мантію судді, металеву клітку для підсудних. Екскурсія до суду була дуже цікавою. На згадку про екскурсію ми отримали календарики та сфотографувалися. Було дуже цікаво!»