Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
Під насильством в сім’ї наразі розуміють будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї, як людини та громадянина і наносять йому морально шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров’ю.
Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачено статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування), а з 11 січня 2019 року набрали чинності норми закону про посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства. Зокрема Кримінальний кодекс України доповнено статтею 126-1 «Домашнє насильство». Санкція зазначеної статті передбачає громадські роботи на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п'яти років, або позбавлення волі на строк до двох років.
Статистика вчинення домашнього насильства вражає. Лише у І півріччі 2020 року в провадженні Білопільського районного суду Сумської області перебувало 74 справи про адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За результатами розгляду вказаних справ на 58 осіб накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави. Стосовно однієї особи застосовано адміністративний арешт.
Крім цього, провадження у 9 справах – закрито, з яких: в 3 – за відсутністю складу адміністративного правопорушення та в 6 – за закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Також протягом І півріччя 2020 року судом розглянуто 6 кримінальних проваджень за статтею 126-1 Кримінального кодексу України, за результатами розгляду яких стосовно двох осіб застосовано покарання у виді арешту. Провадження у 4 справах – закрито у зв’язку з примиренням сторін.
Хотілося б зауважити, що домашнє насильство неможливо виправдати ні бідністю, ні алкоголізмом, бо ці чинники лише посилюють агресивну поведінку кривдників... Воно поширене серед людей різних національностей, різного фінансового і соціального статусу. Від насильства з боку чоловіків найбільше страждають жінки, але ця проблема не лише жіноча. При насильстві в сім’ї майже завжди страждають діти.
Тож не дозволяйте себе ображати, принижувати, не допускайте по відношенню до себе та своїх рідних дій, які можуть привести до насильства, а кожен, хто потенційно може здійснити насильницькі дії, повинен знати, що він обов’язково буде за це покараний.